Když se vysloví slovo spodní prádlo, evokuje v nás toto spojení mnoho asociací. Záleží na pojetí, ale prádlo může v mnohých vzbuzovat nejrůznější emoce. Spodní prádlo je již po dlouhá staletí nepostradatelnou součástí našeho každodenního oblečení. Velmi praktické, avšak často i velice rafinované. I přesto, že spodní prádlo je obvykle překryto vnějším vrstvou oblečení, zakládáme si na hezkém prádle a to nejen proto, že je v celodenním přímém kontaktu s naší pokožkou.
Dámské spodní prádlo je asi téměř vždy vybíráno s nejvyšší mírou opatrnosti a přísností ke konkrétnímu provedení, materiálu a barvě. Pro ženy je spodní prádlo významnou součástí šatníku a nejedna žena ocení poutavé spodní prádlo i jako malý dárek. Správný výběr a rozhodování o konkrétním modelu vždy závisí na postavě, odstínu barvy kůže a také na tom, v kterém prádle se žena cítí nejlépe a sebevědomá.
Základem je v první řadě to, že by podprsenka i dámské kalhotky měly vhodně sedět na postavě a nikde „nepřebývat ani nechybět“. Volba materiálu je velmi důležitá, neboť prádlo nosíme neustále celý den, a je proto potřeba, aby byl zvolen materiál příjemný a pohodlný. Takovou volbou může být bavlna kombinovaná se spandexem, který je charakteristický vysokou elasticitou a zároveň dodává textilii nemačkavé vlastnosti. Některé ženy upřednostňují spíše kreativní pojetí dámské podprsenky nebo dámských kalhotek, proto kombinace několika různých materiálů může být značně žádaná. Pro ženy je samozřejmě velice důležitá i barva nebo vzorek textilie, zde hodně záleží na preferencích majitelky spodního prádla, ale také na jejím somatotypu.
Obdobně toto platí i u volby střihu dámských kalhotek, ne každý si totiž může dovolit velmi odhalené partie a naopak uzavřenější střih může postavu optimálně zeštíhlit. V neposlední řadě zmiňujeme i účel použití spodního prádla. Například na slavnostní večer, kdy se nosí plesové šaty se bude hodit zřejmě jiný typ prádla, než na sportovní výkon při lyžování po horských masívech.
Naproti tomu pánské spodní prádlo by mělo vynikat zejména pohodlím a příjemným materiálem. Nejen proto jsou v současné době nejvíce populární pánské trenýrky rozličných střihů a provedení, lišících se například délkou nohavičky. Co se týká materiálu, nejvhodnější je převažující poměr prodyšné bavlny ve směsi s elastanem pro dosažení lepší pružnosti, eventuálně v kombinaci s modalem. Tento moderní přírodní materiál dodává textilii barevnou stálost a dlouhou životnost. V případě, že muž má spíše citlivou pokožku nebo trpí nějakými kožními alergiemi, je vhodné vybírat spodní prádlo ryze bavlněné.
Záleží na osobnosti, ale dost často muži preferují jednobarevné pánské trenýrky s nenápadným designem. Naopak mladší generace bude zajisté volit originální nápaditý vzor s veselými či dokonce vtipnými motivy. Na trhu je k dispozici nespočet barevných variací a každý má možnost si vybrat moderní produkt, který mu nejlépe vyhovuje. Pánské trenýrky bývají obvykle doplněny pružnou jemnou gumou v pase, a proto není třeba se obávat určitého diskomfortu. Při výběru spodního prádla pro muže je třeba dbát správné velikosti a volit prádlo tak, aby nebylo příliš velké a neodstávalo anebo naopak, aby příliš neškrtilo, což by vytvářelo celodenní nepohodlí a to zajisté není vítáno. Pokud si chceme být jistí, že bude prádlo padnout, tak jak má, pak je vhodné změřit velikost v pase v cm a porovnat s dostupnými tabulkami. Ty nám pomohou určit, zda je třeba vybrat velikost S, M, L, XL nebo dokonce XXL.
Jak se o spodní prádlo starat, aby se podpořila jeho životnost? Nejprve je dobré si přečíst pokyny uvedené na štítku přišitém na spodním prádle a řídit se těmito instrukcemi. Na cedulce jsou uvedeny doporučení týkající se možnosti žehlení, použití sušičky, bělení, apod. Při praní spodního prádla nezapomeňte používat výhradně prací prášek na jemné prádlo a nastavit teplotu vody v pračce na maximálních 40 °C. Jen tak vydrží vaše prádlo po dlouhou dobu beze změny barvy a tvaru.